מרגרט אטווד

סופרת, משוררת ומבקרת ספרות
סגנון: מדע בדיוני וספרות דיסטופית
מדינה: קנדה
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

 | עין החתול | האישה האכילה | שנת המבול | אדם האחרון 

תאריך לידה: 18 בנובמבר 1939 מקום לידה: אוטאווה, קנדה

על מרגרט אטווד

מרגרט אלינור אטווד (באנגלית: Margaret Eleanor Atwood) היא סופרת קנדית המתגוררת בטורונטו, משוררת ומבקרת ספרות פורה. אטווד זכתה בפרס מאן בוקר ובפרס ארתור סי. קלארק, הייתה מועמדת לפרס המושל הכללי בקנדה שבע פעמים, וזכתה בו פעמיים. זכתה בפרס דן דוד בחקר ההווה בתחום "ספרות – סיפורה של המאה ה-20" לשנת 2010. היא ידועה בעיקר בשל עבודתה הספרותית, אך גם שירתה מוערכת ביותר. מקור ההשראה לרבים משיריה הוא מיתוסים ומעשיות, שעניינו אותה בצעירותה. אטווד גם פרסמה סיפורים קצרים בכתב העת פלייבוי.

אטווד מרבה לעסוק ולהתבטא בעניינים חברתיים ופוליטיים וכתבה מספר מאמרים גם על ישראל והסכסוך הישראלי-ערבי. היא פמיניסטית ופעילת סביבתנות אקטיביסטית.

מרגרט אטווד נולדה באוטווה שבאונטריו. היא השנייה בין שלושת ילדיהם של קארל אדמונד אטווד, אנטומולוג, ומרגרט דורותי קיליאם, דיאטנית ותזונאית. בשל מחקרו המתמשך של אביה באנטמולוגיה, שהתה אטווד חלק ניכר מילדותה במקומות נידחים בצפון קוויבק ונדדה בין אוטווה, סולט סנט מארי שבאונטריו וטורונטו. היא לא למדה באופן סדיר בבית הספר עד להיותה בת 11. היא נעשתה "תולעת ספרים" בסוגות של ספרות יפה, ספרי המסתורין שיצאו בהוצאת הכיס "דל", מעשיות האחים גרים, סיפורי חיות קנדיים, וספרי קומיקס. היא למדה בבית הספר התיכון ליסייד שבליסייד טורונטו וסיימה את לימודיה בשנת 1957.

אטווד החלה לכתוב בגיל 6 ונוכחה לדעת שהיא רוצה להיות סופרת בגיל 16. ב-1957, היא החלה ללמוד באוניברסיטת ויקטוריה שבאוניברסיטת טורונטו. עם מוריה נמנים ג'י מקפירסון ונורטרופ פריי. היא סיימה את לימודיה לתואר הראשון ב-1961, חוג ראשי באנגלית וחוגי משנה בפילוסופיה ובצרפתית.

בסתיו 1961, לאחר שזכתה במדליית פראט לספר שירה שיצא בהוצאה עצמית, Double Persephone, החלה ללמוד לתואר השני בקולג' רדקליף שבאוניברסיטת הרווארד בעזרת מלגת וודרו וילסון. היא קיבלה תואר שני מרדקליף ב-1962 והמשיכה ללמוד באוניברסיטת הרווארד במשך שנתיים נוספות, אולם מעולם לא סיימה כי לא השלימה את עבודת הדוקטורט שלה, בנושא "הרומן המטפיסי האנגלי". היא לימדה באוניברסיטת בריטיש קולומביה (1965), באוניברסיטת סר ג'ורג' ויליאם שבמונטריאול (1967 - 1968), באוניברסיטת אלברטה (1969 - 1979), באוניברסיטת יורק בטורונטו (1971 - 1972), ובאוניברסיטת ניו יורק, שם כיהנה כפרופסור ומופקדת הקתדרה על שם ברג לאנגלית.

אטווד נישאה לג'ים פולק ב-1968, ממנו התגרשה ב-1973. מעט אחרי שעברה לאליסטון שבאונטריו, בצפון טורונטו, החלה לנהל מערכת יחסים עם גרהם גיבסון. ב-1976 נולדה בתם (לגיבסון היו שני בנים מנישואים קודמים). אטווד שבה לטורונטו ב-1980. היא חילקה את זמנה בין טורונטו לאי פלי, שבאונטריו. ב-1988 נבחרה כחברת האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים .

אטווד וגיבסון חברים במפלגת הירוקים של קנדה ותומכים בולטים של מנהיגת מפלגת הירוקים, אליזבט מאי. לאטווד יש דעות מוצקות בנוגע לסוגיות סביבתיות,‏ והיא הפכה את ביתה למנצל אנרגיה באופן יעיל יותר - במקום מיזוג אוויר היא התקינה סוככים ואשנבים פתוחים בביתה. היא ובעלה משתמשים במכונית בעלת הנעה היברידית כאשר הם נוהגים בתוך העיר. אטווד היא גם פמיניסטית פעילה.

נושאי מגדר ויחסי כוח הם מרכזיים בספריה של אטווד, כמו לטענת גרייס, מעשה השפחה, האישה האכילה, ועוד. למרות זאת, אטווד נמנעת מלתייג את עבודותיה כפמיניסטיות. ועדיין, בהקשרים פמיניסטים, בין עם מחלקות ללימודי מגדר או ספרות, ארגונים ופרסומים פמיניסטים, ובשיח הפמיניסטי הרווח, עבודתה אכן נחשבת למובילה בתחום.‏[3] אטווד הסבירה את הטענה שלה בכך שהיא מאמינה שספרות היא פמיניסטית רק אם כוונת הסופרת היא שהיא תהיה כזו, ולא שהיא מתנערת מהתיוג כפמיניסטית. בראיון ב-2013 לקראת צאת ספרה MaddAddam (השלישי בטרילוגיה הפוסט-אפוקליפטית הכוללת את Oryx & Crake ושנת המבול) היא תיארה את העמדה שלה שפמיניזם משתייך לתחום זכויות האדם, כי "אני חושבת, באופן רדיקלי, שנשים הן בנות אדם ולכן מכילות גם את כל הגיוון שיש לבני האדם".‏

מקור: ויקיפדיה

מרגרט אטווד ספרים

 • שנת המבול

  שנת המבול


  דרג ספר זה מתוך 5
  11 דירוגים
  3.4 ממוצע
  39 
 • מזרן האבן - תשע מעשיות

  מזרן האבן - תשע מעשיות


  דרג ספר זה מתוך 5
  5 דירוגים
  4.2 ממוצע

  במקום 42 

  40 

 • חוב - צלו האפל של האושר

  חוב - צלו האפל של האושר


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  5 ממוצע
  37 
 • והלב הולך אחרון

  והלב הולך אחרון


  דרג ספר זה מתוך 5
  3 דירוגים
  3.7 ממוצע

  במקום 44 

  40 

 • אלה ידַי, זה העולם

  אלה ידַי, זה העולם


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0 ממוצע

  במקום 42 

  40 

  או
 • אדם האחרון

  אדם האחרון


  דרג ספר זה מתוך 5
  6 דירוגים
  3.5 ממוצע
  39